Datoriile tatălui la plata pensiei alimentare a copilului

20 июня 2024 3

Bună ziua. Tatăl copilului meu are datorie la plata pensiei alimentare. Acum câteva zile a apărut pe contul lui o sumă de bani și contul vizat a fost blocat. Tatăl copilului îmi face probleme și pretinde că acești bani nu sunt ai lui, ci a surorii lui și eu ar trebui să discut cu executorul judecătoresc să-i fie întorși acești bani surorii lui. Eu nu doresc să fac asta, deoarece până la 13 ani tatăl copilului nu a achitat niciun ban. Cu ce mesaj să merg la executor pentru ca executorul judecătoresc să acționeze conform legislației și acești bani să fie transmiși copilului meu, deoarece tatăl are datorii la acest capitol? Mulțumesc mult.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna d-na Mariana, nu faceți așa ceva, să vă duceți la executor și să-l rugați de ceva, lasă tata copilului să-și bato capul. DVS trebuie să stați pe poziția luată deja, să fie incasați banii, lasă tata copilului să dovedească precum că banii nu-i aparșine lui ci surorii lui, asta... mai detaliat e o metodă din partea lui pentru a se eschiva da la plată, să-și pună pufta în cui. Nu crede pe nimeni, tata copilului e un minciunos-prost. DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o discuție mai detailiată.

21 июня 2024