De ce am nevoie pentru a demola o parte din casa?

26 февраля 2018 169

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine. Avem o casa la 2 stapini, fiecare cu partea sa, doar un perete este comun. Terenuri privatizate aparte. Acum vreau sa imi demolez partea mea de casa, vecinul este contra, dar tehnic este usor de facut. Pot sa fac ceva in situatia data?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Aveți necesitate de un act de desființare a construcției care se eliberează de către autoritatea publică locală. Posibil să vi se solicite acordul notarial al vecinului întrucât ar putea fi afectate drepturile și interesele acestuia.
Totuși demolati o parte a casei de care va desparte un perete comun! Ar fi... mai detaliat necesar posibil de invitat un specialist în construcții pentru a aprecia situația.

26 февраля 2018