De ce documente am nevoie pentru a face mandat pentru un autovehicul?

7 апреля 2017 119

De ce documente am nevoie pentru a-mi face un mandat, pentru un autovehicul. Ca sa-l conduc legal!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Адвокат

Sergiu,

Eliberarea certificatului de înmatriculare provizoriu pentru vehicul pe numele uzufructuarului se efectuează în baza contractelor de locațiune, leasing, comodat, a procurii care confirmă împuternicirea respectivă, în baza cererii scrise a proprietarului privitor la transmiterea mijlocului de transport în folosința altei persoane.

Documente necesare:
1) cererea - tip de model stabilit;
2) actul atestator... mai detaliat de drept privind transmiterea vehiculului în folosință;
3) dovada achitării taxei pentru folosirea drumurilor sau a supunerii controlului tehnic periodic de stat;
4) dovada asigurării obligatorii de răspundere civilă;
5) buletinele de identitate ale proprietarului și uzufructuarului, sau a persoanelor împuternicite (după caz);
6) certificatul de înmatriculare, eliberat pe numele proprietarului;
7) în cazul persoanelor juridice (la necesitate) - certificatul de înregistrare a întreprinderii și extrasul de la Camera Înregistrării de Stat; certificatul codurilor, eliberat de Biroul Național de Statistică.

Tarifele la înmatricularea vehiculelor transmise în folosință uzufructuarilor (comodat, locațiune, leasing):
320 lei - certificatul de înmatriculare;
50 lei - certificatul de înmatriculare provizoriu;
50 lei - fondul de susținere socială a populației.

7 апреля 2017