De ce nu putem alege singuri modul cum se va scrie numele copilului nostru?

30 марта 2017 81

La nașterea copilului am dorit să-l înregistrăm cu prenumele Ilinka, însă ni s-a spus că există o anumită carte în care prenumele respectiv se scrie cu „c” și nu cu „k„, după cum am dorit noi. Există vreo lege care să impună asemenea lucruri ? Vă mulțumim.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua Artur,
În conformitate cu prevederile art. 55 din Codul Familiei:
(1) Copilul are dreptul la un nume de familie şi prenume.
(3) Copilul va purta un prenume simplu sau unul compus din două prenume, potrivit voinţei ambilor părinţi.
De asemenea, în conformitate cu art. 24 din Legea privind actele de stare civilă:
... mai detaliat (2) Organul de stare civilă poate refuza înscrierea unor prenume care sînt formate din cuvinte indecente ori ridicole.

Prin urmare, Dvs. de comun acord cu soția Dvs. decideți care va fi numele copilului, organul de stare civilă putând refuza doar dacă este unul indecent sau ridicol.
Nu există nici o „carte” care să conțină lista de nume sau cum se scriu corect.

30 марта 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Artur.

În conformitate pct.24 al Instrucţiunii nr.4 din 21.01.2004 privind modul de înregistrare a actelor de stare civilă, numele şi prenumele cetăţenilor Republicii Moldova se înscriu în conformitate cu ortografia limbii de stat.

Totodată, pct.27 menţionează că la înscrierea numelor şi prenumelor se va ţine cont de următoarele reguli:... mai detaliat se permite utilizarea literei "k" în numele proprii ale cetăţenilor străini şi, ca excepţie, în cele ale cetăţenilor Republicii Moldova în virtutea tradiţiei grafice.

Însă, aceste şi alte reguli se consultă utilizînd în activitatea de întocmire a actelor de stare civilă Dicţionarul de prenume şi nume de familie purtate de moldoveni (autor M. Cosniceanu).

30 марта 2017