De ce nu se restituie diferenţa plăţii de vinietă rămasă la data vămuirii şi înmatriculării de stat a autoturismului?

23 марта 2017 42

La 11 noiembrie 2016 s-a achitat vinieta pentru 180 zile (50 euro). Vămuirea autoturismului s-a făcut la 31.01.2017, autoturismul s-a utilizat pe teritoriul RM din termenul total de 180 zile doar 82 zile, rămînînd o diferenţă neutilizată de timp de 98 zile pînă la data expirării termenului de 180 zile. Am adresat întrebarea pe pagina oficială a biroului vamal, dar fără răspuns.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Marin Chicu
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Ion:

1. Formal, statul nu si-a asumat obligatia de restituire a vinietei. Persoanele care au obligatia de achitare a vinietei au citeva optiuni / pot alege termenul si, respectiv, pretul vinietei.
2. Din punct de vedere economic, reducerea cu 70 % a accizelor (de care ati beneficiat la vamuirea... mai detaliat autoturismului) a compensat diferenta pe care o reclamati.

3. Intreaga situatie (modificarea radicala de citeva ori a regimului de vamuire/aflare in tara a masinilor cu numere de inmatriculare straine) scoate la iveala problema neglijarii principiului securitatii raporturilor juridice. Sper totusi ca legile sa fie mai stabile, iar modificarile - necesare si previzibile.

24 марта 2017