De ce posta nu elibereaza destinatarilor plicuri cu bancnote si obiectele de pret?

4 апреля 2017 87

Pe 14.02.2017 mama mea, aflandu-se in Germania, Nurnberg, mi-a expediat un plic (nu plicul clasic pentru scrisori care il cunoastem toti, plic antisoc cu bule din politilena pentru curier, putin mai mare in dimensiuni) nerecomandat, desi i s-a cerut Doamnei operatoare de la posta din Germania sa-l expedieze recomandat ea din neatentie, neglijenta l-a expediat nerecomandat. Acest plic continea o bancnota de 20€ si 2 inele din aur pentru barbati, fiind cadouri de la parinti inca cand eram adolescent.
Asteptasem aproximativ 2-3 saptamani si decisesem sa merg la oficiul postal din Ialoveni, locuiesc in Ialoveni, ca sa ma informez referitor la plic, sa-l ridic. Mi s-a spus ca nu venise nici o scrisoare din Germania pentru mine la acel moment. Intre timp mama imi mai expediaza un plic, pe 03.03.2017 de data asta recomandat cu numar de verificare (nr track and trace); in care se continea 3 bancnote a cate 100 Dolari SUA (300 $). Am mai asteptat o saptamana si iar am mers la oficiul postal crezand ca merg si imi ridic primul plicu. Nu a fost sa fie, am primit acelasi raspuns ca nu a venut niciun plic. Dupa inca aproximativ 2 saptamani de asteptare pe data de 15.03.2017, am verificat online pe situl oficial al postei moldovei daca a ajuns al doilea plic, vazand ca era scris ca a ajuns in oficiul de distribuire am decis sa dau un telefon la oficiul postal sa-i intreb daca sa vin sa-mi ridic plicul. Mi-au raspuns ca plicurile, coletele sunt in saci inca nu le-au repartizat pe adrese. A doua zi am mers la oficiul postal sa ma informez referitor la primul plic si sa-l ridic pe al doilea la care mi s-a spus ca plicul e la postas, am contactato personal pe Doamna postas ea nu-mi spune ceva concret, ba ca nu este la ea, ba ca poate la uitat pe undeva, ba ca poate la lasat in oficiu pe undeva si l-a luat altcineva. Vazand situatia care s-a creat am decis sa merg la conducerea of. Postal, nu m-au ajutat cu nimic dand din umeri ca ei nu stiu nimic. Am decis sa anunt politia. Au venit sectoristii, am scris o explicatie. Ulterior am mers si am depus o plangere la politie. Ieri am primit o scrisoare de la inspectorat ca raspuns la plangerea mea. Precum ca exista o conventie internationala ce tine de serviciile postale exclusiv, unde este stipul ca obiecte din metale pretioase aur, argint sau platina, bijuterii, bani etc. nedeclarate este interzisa introducerea lor. Si ca examinarea cazului a fost sistata. Care este parerea Dvs? Exista vreo sansa ca sa recuperez plicurile, totusi se aflau obiecte pretioase si mai mult ca atat cadori care au o valoare mult mai mare pentru mine decat insasi sinecostul obiectelor. Va rog sa ma indrumati, informati... Ce as putea face? Cun sa procedez mai departe?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara, Eugen.

În conformitate cu art.15 pct. 6.1 din Convenția Poștală Universală este interzisă introducerea de bancnote și bijuterii în trimiterile poştei de scrisori fără valoare declarată.

Totuşi, dacă legislaţia naţională a ţării de origine şi de destinaţie permite, aceste obiecte pot fi expediate într-un plic închis ca trimiteri... mai detaliat recomandate.

Însă art. 11 alin. (4) din Legea cu privire la comunicațiile poștale nr.36 din 17.03.2016 stipulează că este interzisă introducerea de bancnote și bijuterii în trimiterile fără valoare declarată.

Puteți să adresați o reclamație la Poșta Moldovei în care explicați situația.

4 апреля 2017