Debitorul a parasit tara, fiind sub interdictie

9 апреля 2017 45

In urma cu 2 ani am dat 1200 € unui cunoscut sa imi procure un automobil de peste hotare. El nu a procurat, m-a mintit si nu a intors banii. Am dat banii cu o recipisa si am cistigat judecata. Dansul trebuie sa achite lunar cite putin, fiindca nu lucreaza si nu are nimik scris pe numele lui. I s-a pus restrictie, insa el a trecut vama si pina la moment nu se afla in tara. Spuneti- mi va rog in acest caz, ce pot face eu ca sa scot banii sau in caz contrar sa-l traga la raspundere?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Salut! Suplimentar puteti depune o plingere la politie. Fapta de dobindire a banilor cu conditia indeplinirii unui angajament (procurarea automobilului), daca acest angajament nu a fost indeplinit prin inselaciune - este o escrocherie, pasibila de raspundere penala.

11 апреля 2017