Debitorul nu execută hotărârea instanței

16 января 2024 3

Bună ziua. Am obţinut titlul executoriu și am depus cerere la executor pentru aplicarea art. 24 din Codul de Executare. În decurs de 4 luni debitorul nu a executat hotărârea judiciară şi urmează a fi sancţionat conform art. 318 CC, iar potrivit art. 153 (2) din Codul de Executare, creditorul urmează să depună cerere pentru a beneficia de diferenţa de salariu de la data pronunţării hotărârii până la data executării. Întrebarea este unde anume trebuie depusă cererea menționată: pe numele executorului sau la instanță, ori poate nu este necesară asemenea cerere dacă creditorul a solicitat să fie aplicat art. 24 din Codul de executare? Mulţumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Anna, de dorit să înaintați oficial o cerere în adresa executorului, mai ales DVS cunoașteți conținutul art. 24 CE, în caz dac executorul vă respinge, DVS sunteți în drept de 10 zile să vă adresați în instanță.

17 января 2024