Deblocarea contului pe care primesc salariul

28 июля 2023 3

Buna. Am datorii la rambursarea unui credit. Titlul execurtoriu a ajuns la executor, care mi-a blocat complet cardul salarial. Datoria indicata in hotararea instantei a fost extrasa din cont, dar contul ramane blocat, cu aceeasi suma in minus (care a fost extrasa). Banca nu mi-a eliberat nici urmatorul salariu. Ce pot face?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, adresați-vă cu o cerere către executorul judecătoresc prin care îi solicitați ridicarea sechestrului de pe contul salarial, după caz anexați toate mijloacele de probă care să ateste că datoria a fost achitată, iar cardul este salarial. În cazul recepționării unui refuz, contestați în instanța de judecată.

29 июля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Alina, conform Codului de executare, coantumul de râdicarea banilor de pe contul bancar e de 20 % - Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu... mai detaliat şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

30 июля 2023