Decaderea din drepturile parintesti

23 мая 2018 68

Buna ziua. Intrebarea mea e urmatoare: am copil de un an si opt luni. Nu sunt casatorita cu tatal copilului, desi copilul poarta numele lui de familie. Suntem mereu in certuri, el este mai mereu peste hotare. Cand vine acasa nu are niciodata timp pentru copil. Bautura, prietenii, cumatrii si rudele lui sunt pe primul loc. Cand consuma - mereu e cearta, copilul plinge. Eu nu mai pot vedea cum cineva isi bate joc de noi. Vreau sa-l decad din drepturile parintesti, sa poarte copilul familia mea si sa ne traim singuri viata, fara alcool si certuri, doar eu si copilul. Cum pot ajunge la acest pas? Ce dovezi trebuie sa strang?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Procedura este puțin cam complicată.
Urmează să strînge mai multe acte, confirmări privind comportamentul amoral, lipsa de implicare din partea soțului, acțiuni abuzive, alcool alte acțiuni.
Confirmări de la medic de familie alte instituții privind grija acordată de d-stră și lipsa acesteia din partea soțului.
Totul se formează și așează într-o acțiune,... mai detaliat obligatoriu cu implicarea direcției pentru protecția copilului de sector.

Succese

23 мая 2018