Declaratie sau imputernicire

2 марта 2018 69

Buna ziua, as dori foarte mult sa ne ajutati cu problema noastra. Noi suntem trei frati si inainte de a deceda, tata a impartit averea egal la toti trei. Cand era in viata el a cumparat un tractor nou cu acte, insa cu parere de rau a ramas in acte cu numele tatalui. Mama nu poate vinde tractorul fiindca in acte este numele tatalui. Ca sa-l poata vinde, are nevoie de acordul si semnatura noastra (trei frati). Noi toti trei sintem plecati de acasa (Germania, Italia, Austria). Ce document trebuie noi sa facem, imputernicire sau declaratie si cum ar trebui sa fie scris. Cineva ne-a spus ca trebuie sa facem declaratie scrisa in felul urmator, dar nu sintem siguri ca este corect. Ajutati-ne, va rog, si aratati-ne cum ar trebui sa fie scris corect, dati-ne un exemplu. Va multumim din toata inima.

DECLARAȚIE

Eu, subsemnatul, XXX, născut la ...., în Republica Moldova, titularul buletinului de identitate nr. ........, numărul de identificare ......, aflîndu-mă la moment în Germania, comunic că îmi este cunoscut faptul deschiderii succesiunii după decesul tatălui meu VICOL Ion, survenit la data de ..........
Eu declar, că nu am acceptat succesiunea, nu pretind și renunț la cota parte din averea succesorală ce mi se cuvine în baza legii. La notar cu cererea de acceptare a succesiunii și în organele de judecată cu cerere de împărțire a bunurilor succesorale nu m-am adresat.
Cunosc faptul că averea succesorală/testamentară după decesul tatălui meu, VICOL Ion, a fost acceptată de către soția defunctului, VICOL Eudochia. Acțiunile mele le înțeleg deplin, nu sunt lipsit de capacitatea de exerciții, nu am instituită tutelă asupra mea, nu sufăr de boală ce mi-ar împiedica să înțeleg esența și urmările prezentei declarații.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Declaraţia este clară în sensu că renunţaţi la moştenire. Vă duceţi la oficiul consular al R. Moldova în ţara dvs de reşedinţă şi o autentificaţi.
Sau puteţi să vă duceţi la un notar din ţara de reşedinţă, dar va fi necesară şi apostilarea declaraţiei.

3 марта 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Procura de asemenea ar putea fi perfectată la consulat sau la ambasada din țara actuală de reședință a dvs.

4 марта 2018