Depasirea vitezei

22 апреля 2018 57

1. În prezent în RM este admis AGENTUL CONSTATOR stabilit în auto în mod incognito la nivelul înălțimii auto, și dacă este valabilă constatarea depășirii vitezei de acest agent, fie a Poliției de patrulare, sau a altora, care a filmat/constatat în mod Incognito ? Precizez: nu constatarea poliției de patrulare, care imediat oprește conducătorul și îi demonstrează depășirea, dar constatarea de cameră invizibilă șoferului?
2. Depășirea vitezei pe parcurs de o oră, sau a unei zile în două, sau trei diferite localități cu aceiași cifră de viteză, este amendată pentru fiecare constatare ?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Amplasarea sus numită este corectă atît timp cît se face din automobilul special cu numere de MAI, destinat și utilat cu dispozitive de măsurare ce au trecut controlul metrologic, fiind certificat. Totodată constatarea urmează a fi efectuată de o persoană certificată adică admisă de a folosi acest utilaj.
Cît privește a... mai detaliat 2 întrebare, corect, este vorba de amenzi pentru fiecare încălcare.
Este interzisa aplicarea de 2 ori a amenzii pentru una și aceiași încălcare.

1 июля 2018