Desfacerea căsătoriei

30 января 2018 108

Bună ziua. Aş dori să desfac căsătoria, iniţiativa venind doar din partea unei singure persoane, eu, soţia. Nu avem averi/bunuri materiale comune, nu avem copii, ceea ce ne leagă este doar certificatul de căsătorie. Ce documente trebuie să prezint atunci când mă duc să le predau? Ce trebuie să includă o cerere de divorţ? Unde se achită taxa, unde prezint bonul, care-i preţul acesteia?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua Dna Ana,
În cazul în care ambele părți sunt de acord cu desfacerea căsătoriei și nu am copii minori, soții împreună pot merge la oficiul de stare civilă și depun personal o cerere de desfacere a căsătoriei.
În cazul dacă soțul nu dorește, trebuie să depuneți o cerere de chemare... mai detaliat în judecată privind desfacerea căsătoriei. Cererea se depune la sediul instanței judecătorești în raza căruia pârâtul(soțul) își are viza de reședință sau domiciliul permanent.
La cererea de divorț anexați certificatul de căsătorie în original și ordinul de plată a taxei de stat.(Taxa de stat este 40 lei și poate fi achitată la oricare oficiu poștal sau la bancă. În destinația plății indicați „taxa de stat pentru examinarea cererilor de chemare în judecată”). Rechizitele bancare le puteți găsi aici: http://instante.justice.md/ .
Accesați instanța de judecată apoi găsiți rubrica cu taxa de stat, iar pe dvs. vă interesează rechizitele indicate la taxa de stat pentru examinarea cauzelor civile.
Totodată, la cererea de chemare în judecată anexați copia la buletinul de identitate al dvs. și dacă îl aveți și pe al soțului.
Cererea de chemare în judecată și anexele ce le-am menționat , o depuneți în cancelaria instanței judecătorești sau o puteți expedia prin intermediul oficiului poștal cu aviz de recepție, în 2 exemplare (unul pentru instanță unul pentru pârât - Obligatoriu)

30 января 2018
Ecaterina Pînzari
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Buna, mai aveti nevoie de un Certificat cu privire la componența familiei, de la locul de trai, prin care se demonstreaza ca nu aveti copii minori.

31 января 2018