Desfacerea căsătoriei la consulat

16 апреля 2020 104

Bună! Ne-am căsătorit la consulatul Moldovei din Milano. Acum vreau sa divortez neapărat. Cum procedez? Mulțumesc mult.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Petru,

La moment situația în Italia este foarte grea, respectiv la sigur consulatele sunt închise.

Regula este că dacă, conform legislaţiei Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de organul stare civilă, această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova.

Nu ați specificat în mesaj... mai detaliat unde vă aflați. Dacă vă aflați acum în Moldova împreună cu soția Dvs, atunci divorțul îl faceți conform legislației RM. Daci prin notar, oficiu de stare civilă sau judecată. Totul depinde de anumite circumstanțe.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

17 апреля 2020