Despagubire accident auto

21 января 2018 211

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatorul caz. Masina mea, parcata in incinta statiei de reparatie, a fost lovita de o alta masina, provocind pagube de aproximativ 250 euro. Soferul care a lovit masina a refuzat sa plateasca despagubirile si a fost chemata politia si inregistrat cazul. Garanteaza asigurarea rca reparatia integrala? Daca nu, cum pot sa primesc despagubirile ca sa-mi repar masina in starea initiala pina la accident? Multumesc!

Jurist comments 1

Sergiu Costin
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Petru, ca raspuns la intrebarea ta, iti comunic urmatoarele.
In cazul in care esti pagubit, acest fapt sa fie demonstrat prin Procesul Verbal cu privire la contraventie, atunci.
Conform Legii nr. 414 din 21 decembrie 2006 cu privire la asigurarea obligatorie, art. 21,22.
Asiguratorul achita despagubirea de asigurare, in marimea valorii reale suportate,... mai detaliat sau dupa caz, esti directionat catre statia de reparatie si iti vor repara masina.
In caz ca ai nevoie de mai multa informatie, nu ezita sa-ma contactezi.
Sergiu 0689 35 090

21 января 2018