Despăgubire în urma pagubei de inundație in bloc locativ

6 марта 2017 113

S-a spart țeava in baia din apartamentul meu. Au fost inundați locatarii de jos de la et.1. Acum cer de la mine o despăgubire de 35.000 lei. La moment apartamentul este gestionat de tata. Noi suntem plecați. Cum trebuie sa procedez? Apartamentul lor este asigurat. Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Daca apartamentul victimelor inundatiei este asigurat, asiguratorul va prelua drepturile lor de a cere despagubiri de la proprietarul apartamentului Dvs. Oricum de apartament raspunde familia voastra. Urmeaza sa determinati daca inundatia a avut loc din vina voastra sau nu. S-ar putea sa fie nevoie sa invitati un specialist. Incercati sa... mai detaliat discutati/negociati cu victimele. 35.000 lei suna mult, dar daca anume atat ei trebuie sa cheltuie pentru a repara propriul apartament - atunci asa este. Puteti sa le oferiti sa le reparati apartamentul cu mesteri proprii. In asa fel - veti putea controla costurile. Daca vecinii refuza - incercati sa invitati un specialist in constructii si sa verificati suma prejudiciului. Daca ei voi cheltui (sau deja au cheltuit) 35.000 lei pentru reparatie fara a astepta incheierea unui acord cu Dvs. - daca refuzati sa acceptati suma - veti avea un litigiu in judecata. In asa caz - va trebui sa cereti sa probeze sumele. De regula, reparatiile de asa gen se fac de mesteri fara contract si fara chitanta. Cecurle de procurare a materialelor de constructie nu constituie dovada faptului ca anume acele materiale au fost utilizate anume pentru a repara apartamentul respectiv. Avocati de pe ambele baricade vor avea mult de lucru aici, insa tot ei vor face ca, in final, cineva din voi sa plateasca si mai mult. Cel mai bine este sa va intelegeti cu vecinii, mai ales ca e bine sa aveti relatii normale cu ei. Ganditi-va astfel: cum ati fi dorit ca sa procedeze vecinii Dvs. de sus in cazul in care ei ar fi inundat apartamentul Dvs.

9 марта 2017