Despre avocatii stagiari

31 марта 2017 65

Buna ziua, vreau sa stiu daca un avocat stagiar, in perioada stagiului, poate intemeia un cabinet personal al avocatului stagiar sau este obligat sa se afilieze doar unui avocat licentiat? Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Adrian Țurcanu
  • Адвокат

Buna ziua. In perioada efectuarii stagiului in avocatura, avocatul stagiar nu poate infiinta propriul cabinet de avocatura. Acesta urmeaza sa activeze in cadrul biroului unde isi face stagierea. Dupa obtinerea licentei va decide asupra faptului daca va activa in cadrul propriului cabinet sau se va asocia unui birou de avocati.

31 марта 2017