Despre moștenire

5 декабря 2019 76

În cazul când soțul decedat, dar înaintea decesului a moștenit o masă succesarală, această masă este moștenită și de soțul supraviețuitor sau numai de copii?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Odata ce a mostenit masa succesorala respectiva, aceasta a devenit proprietatea sotului. Astfel, mostenitorii sotului vor beneficia de toata masa succesorala, care include si cele mostenite de sot.
In dependenta de data decesului (inainte sau dupa 1 martie 2019), sotia va mosteni de rind cu copiii, in... mai detaliat cote egale, sau va mosteni o cota de 1/4 doar, indiferent de numarul descedentilor.
Adresati-va la notar.

6 декабря 2019