Despre trecerea frontierei de catre copil

16 июля 2017 77

Ar putea copilul meu sa plece la Ucraina cu fratele dacă are procură numai de la mine, sau e nevoie ca și tatăl (cu care nu suntem divorțați, dar care la moment nu se află în țară) să dea permisiune? Mersi anticipat.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de... mai detaliat destinaţie.

17 июля 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Conform art. 2 al Legii cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=311638&lang=1 )

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal... mai detaliat a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Astfel, dvs urmeaza sa intocmiti o declaratie la notar precum ca permiteti fratelui de a pleca în Ucraina cu copilul dvs.

17 июля 2017