Devamarea automobilului procurat in perioada resedintei legale peste hotare

7 марта 2017 96

In cazul in care ma aflu de patru ani peste hotare legal si la intoarcere vreau sa devamez in Moldova automobilul, pe care il detin aici in Franta - in ce caz pot sa fiu scutit de taxa vamala la devamarea bunurilor la intoarcere?

Jurist comments 2

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Daca veti aduce automobilul procurat in Franta pentru aflare permanenta in Moldova, va trebui sa il devamati in Moldova. Calculati accizul in functie de puterea motorului si anul de fabricatie. Daca va pare nejustificat de scump - vindeti masina in Franta si procurati alta deja in Moldova.

9 марта 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Nu veți avea careva scutiri pentru plata accizelor. Scutirile respective au un domeniu aparte de aplicare (de ex. Doar mașinilor introduse în RM pînă în luna noiembrie 2016)
Referitor la devamare- puteți să o faceți achitând accize conform legii, doar daca anul fabricației mașinii nu este mai mare de 7 ani.... mai detaliat În restul cazurilor, nu.

9 марта 2017