Directorul de școală a dat indicatii sa fie tăiați 2 copaci din fata școlii

11 мая 2017 40

Sunt director de școală. In urma hotărarii colectivului profesoral, am dat indicații să fie tăiați 2 copaci, care deteriorau pragul școlii. Acum sunt chemată în judecată. Ce aș putea eu să fac? Doar n-am făcut-o din intenții rele.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Din pacate, Legea regnului vegetal interzice persoanelor juridice să efectueze tăieri neautorizate ale arborilor şi arbuştilor (Art. 12).
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=327015
Amenzile pentru taierea arborilor sint prevazute in Art. 122 al Codului contraventional.
http://lex.justice.md/md/330333/
Puteti sa explicati asa cum a fost, sa spuneti ca nu stiati si ca nu veti mai face asa, si sa cereti... mai detaliat amenda minima.
Insa, cel mai bine, ar fi sa va adresatri unui avocat cunoscut, pentru a discuta in privat detaliile acestui caz. S-ar putea sa existe alte diverse circumstante relevante, unele din care ar putea chiar sa va scuteasca de raspundere.

11 мая 2017