Diurna si demisia

18 февраля 2018 54

Buna ziua. Activez de la 8 decembrie 2017 in industria automotiva. Peste o luna ne-au trimis in deplasare in Cehia pentru training, adica studiem activitatea. Primim aici compensatie sub denumire de diurna in marime de 40 euro pe zi. Cu 2 zile inainte de plecare am semnat un acord aditional unde se mentioneaza faptul ca daca imi dau demisia in termen de 18 luni ei ma pot actiona in judecata pentru recuperarea cheltuielilor. Mentionez ca am venit sa invatam si sa avem productivitate. La inceput maistrul spune ca in prima luna sa avem 60 % productivitate, in a 2 luna 80 si deja in a 3 sa ajungem la 100. Insa dupa o luna ne preseaza sa avem 100 procente, unii deja fac - eu personal abia ajung la 75-80 procente. Multi deja au inceput sa aiba probleme cu sanatatea, la fel si eu. Unii se gindesc la demisie imediat la revenire. Acei ramasi in Moldova deja au inceput a pleca. Ei insa nu sunt legati de acordul aditional. Rog sa ma ajutati cu un sfat juridic. Una ce stiu ca daca trec comisia specializata de medicina si se va scriie documental ca mi s-a inrautatit starea de sanatatea la locul de munca, diurna nu se intoarce, adica eu nu datorez nimic companiei. Ce spune legea in privinta diurnei in cazul meu? O zi buna!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Denis, presupun ca ati semnat cu angajatorul Dvs un contract de formare profesionala, conform caruia, in caz de demisie anticipata (18 luni) veti fi obligat sa restituiti cheltuielile suportate de companie pe durata formarii profesionale (aici se include nu doar diurna, ci si cazarea, cursurile de instruire propriu zisa, etc).... mai detaliat Codul muncii permite stipularea unei astfel de clauze in acordul adtional la contractul de munca, care reglementeaza conditiile de restituire a cheltuielilor formarii profesionale in caz de incetare a raporturilor de munca inainte de expirarea termenului contractului de formare profesionala. Daca v-ati inrautatit capacitatea de munca din cauza formarii profesionale, aveti dreptul la despagubire conform legii.

19 февраля 2018