Divort avand copil minor

24 сентября 2018 87

Doresc sa dau la divort, dar am un copil de 1.5luni. Putem divorta de comun acord la oficiul starii civile si acolo sa cer pensie alimentara pentru copil si intretinerea mamei pana la 3 ani? Sau asta numai in instanta?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dn Amelia, desfacerea căsătoriei la Organul de stare civilă se realizează doar în cazul în care nu există neînțelegeri între soți. Art. 36 alin. (1) din Codul Familiei prevede că, În baza acordului comun al soţilor, în cazurile în care între aceștia nu există neînțelegeri referitoare la partajul proprietății comune... mai detaliat în devălmășie, la întreținerea, educația și domiciliul copiilor minori comuni sau la întreținerea unuia dintre soți, căsătoria este desfăcută la organul de stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi. Soții participă la desfacerea căsătoriei în condiţiile Legii nr. 100/2001 privind actele de stare civilă.
Este inversă situația în cazul în care între soți sunt neînțelegeri. Art. 37 alin. (1) Dacă soţii au copii minori comuni și nu au ajuns la un acord privind întreținerea, educația și domiciliul acestora sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 36 alin. (2), desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.
Respectiv, în cazul în care aveți neînțelegeri privind plata pensiei etc. apelați la instanța de judecată, în caz contrar vă puteți adresa Organului de stare civilă.

24 сентября 2018