Divorț consensual - copii minori

8 марта 2017 46

Cum, unde și în ce termeni se poate de făcut divorț dacă ambii soți sunț de acord și nu au probleme cu partajarea averii. Familia cu copii minori.

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Aflati mai multe, citind Capitolul 7 al Codului familiei (Art. 33-40). Cand sunt copii minori, casatoria se desface numai prin judecata. Lipsa divergentelor privind partajarea averii nu inseamna lipsa divergentelor privind intretinerea (in special, financiara), locul de trai si drepturile de vizitare a copiilor.
Codul familiei: http://lex.justice.md/md/286119/

9 марта 2017