Divort din cauza violentei in familie

31 мая 2020 134

Suntem casatoriti de trei ani, avem un copil de doua luni. Am plecat de la el pentru ca ma batea si ma injura. Daca dau la divort, el are dreptul sa-mi ia copilul? Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În cazul divorțului, domiciliul minorului se stabilește cu cel care solicită și probează că poate oferi acestuia un trai decent, dezvoltare continua și dragoste, de cele mai dese ori mamele au cîștig de cauza, cu atît mai mult că minoul are o vîrsta foarte frageda, astfel tatăl nu va putea... mai detaliat oferi unele condiții specifice.
Daca puteți proba și acțiunile de aviz din partea soțului, cu atît mai mult veți fi in prioritate.

31 мая 2020