Divort dupa 2 ani de trai separat

11 сентября 2017 51

In cazul care deja de doi ani nu traim impreuna, dar nu am devortat, iti mai da timp de impacare ori te divorteaza fara sa-ti mai dea timp?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Elena,

Termenul de împăcare de oferă dacă, în procesul examinării cererii de desfacere a căsătoriei, unul dintre soţi nu-şi dă acordul la divorţ, instanţa judecătorească va amîna examinarea cauzei, stabilind un termen de împăcare de la o lună la 6 luni, cu excepţia cauzelor de divorţ pornite pe motivul... mai detaliat violenţei în familie confirmate prin probe.

Totodată, dacă nu aveți copii minori, sau pretenții la partaj, puteți iniția procedura de divorț la oficiul de stare civilă, care în timp o lună vă eliberează certificatul de divorț.

Pentru mai multe detalii în caz de neclaritate puteți lua cunoștință cu art. 36-37 din Codul Familiei.

11 сентября 2017