Divorț și partajarea automobilului

21 октября 2021 188

Bună ziua Doresc să divorțez, cu soțul avem procurat un automobil. Aș vrea să am și eu o parte din acesta. Unde trebuie să depun cererea de divorț și pentru partajare - la starea civilă sau in instanță?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dacă în mod amiabil ați ajuns la o înțelege cu privire la desfacerea căsătoriei și Partajul automobilului puteți merge la un notar pentru a deschide procedura respectiva.

În cazul în care nu ați ajuns la un consens cu privire la partaj urmează sa înaintați o acțiune in instanța de judecată... mai detaliat cu privire la Partajul averii, totodata și desfacerea căsătoriei dacă aceasta nu o veți desface la oficiul de stare civilă sau notar cu acordul ambilor.

22 октября 2021