Divort si partajul averii

3 июня 2018 74

Doresc sa divortez, dar am cumparat casa muncind impreuna cu sotul in strainatate. Documentele sunt intocmite pe sot. Cu o luna in urma eu am luat un imprumut de la banca pe numele meu si am cumparat o masina, care este scrisa tot pe numele lui. Daca divortez, ce imi revine mie?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Dacă sunteți căsătoriți oficial la oficiul stării civile, stați liniștită toate bunurile dobîndite după căsătorie aparțin ambilor soți și anume cîteodată o jumătate fiecăruia indiferent pe nume cui sunt înregistrate.
Totodată, urmează să știți că și datoriile se împart între soț.
Urmează să împărțiți atît bunurile cît și datoriile. Sigur că... mai detaliat în cazul în care se ajunge la consens, partajarea poate avea loc și la notar.
Totuși, prezentați întreg pachetul de acte către un avocat, atunci situația va fi mai clară.
Succese.

4 июня 2018