Divort si pensie alimentara

1 февраля 2018 91

Vreau sa divortez si sa cer de la sot pensie alimentara. Ce trebuie sa fac?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna dimineata Violeta,
Pentru a divorta si a obtine pensie pentru intretinerea copilului minor urmeaza sa actionati sotul in judecata.

2 февраля 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Violeta, drept alternativa recomandabila, poate incercati mai intii sa discutati cu sotul rezolvarea amiabila a problemei legate de pensia alimentara?! Conform Codului familiei, aveti dreptul sa incheiat cu sotul Dvs un contract privind plata pensiei de intretinere - vedeti articolele 92-96 http://lex.justice.md/md/286119/

2 февраля 2018