Divorț și pensie alimentară pentru creșterea copilului

28 ноября 2017 149

Bună ziua. Aș vrea sa aflu unde pot sa mă adresez pentru depunerea cererii de divorț și a pensiei alimentare? Dacă e posibil de primit pensie alimentară pentru creșterea copilului, chiar dacă nu ești divorțat, unde să ma adresez?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Elena,

În cazul când aveți în urma căsătoriei copil minor divorțul poate fi efectuat doar prin intermediul instanței.
Astfel, dvs aveți posibilitatea să depuneți o cerere de chemare în judecată cu privire la divorț și încasarea pensiei alimentare în intanța din raza domiciliului dvs.

Starea civilă, adică faptul că sunteți... mai detaliat divorțați sau nu, nu are nici un aport asupra dreptului de a pretinde pensia alimentară pentru întreținerea copilului.

În cerea de chemarea în judecată puteți cere suplimentar și stabilirea domiciliului a copiluli minor cu dvs.

28 ноября 2017
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Pensia de intretinere (alimentara) a copilului poat fi achitata si in baza unui contract incheiat intre parinti. Daca exista dorinta din partea ambilor parinti, o cale amiabila si, evident, in folosul copilului, este incheierea unui acord cu privire la exercitarea drepturilor si executarea obligatiilor parintesti asupra copilului comun, in continutul... mai detaliat caruia se vor determina obligatia de intretinere (pensia alimentara, participarea la cheltuieli suplimentare), comunicarea si intrevederea cu copilul comun, etc.

29 ноября 2017