Divort si pensie alimentata pentru copii

21 января 2018 139

Buna ziua, am o intrebare. Sotia a dat la divort prin avocat, eu i-am dat acordul prin semantura, pe o foaie de la avocatul sotiei din cauza ca ma aflu peste hotare si nu pot asista la divort. Sincer, nu am dorit sa divortez, doar din dorinta sotiei. Avem doi copii impreuna si sotia a zis ca nu o sa ceara alimente pentru copii. Dar in privinta la alimentele copiilor, daca de o vorba sotia nu da acordul, judecata automat pune in aplicatie alimentele copiilor de la tata obligatoriu, fara acordul mamei copiilor? Multumim mult!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Pentru a stabili și incasa pensia de întreținere pentru copiii minori soții pot încheia un contract în care sa prevadă acest lucru. În cazul în care nu se pot înțelege atunci soțul cu care vor locui copii urmează să solicite încasarea pensiei de întreținere pentru copiii minori adresându-se... mai detaliat în instanța de judecată.
Cu privire la stabilirea mărimii și încasarea pensiei de întreținere judecătorul nu o poate aplica în caz dacă partea nu o cere.

22 января 2018