Divort si stabilirea domiciliului pentru copilul minor

4 августа 2018 84

Am copil (fetita 4 ani). Vreau sa divortez. Motivul ar fi neintelegeri intre mine si sot si ca sotul nu se implica in educatia copilului, in ceea ce tine de familie. Majoritatea timpului fiind plecat in deplasari. Locuim in apartament cu o camera, cumparat inafara casatoriei de sot. Eu ma aflu in concediu de ingrijire a copilului pina la 6 ani, evident nu am venit. Sotul ne intretine financiar.
Vreau ca fata sa ramana cu mine dupa desfacerea casatoriei. De la el raspuns clar nu primesc. Azi imi spune ca imi da acordul, a doua zi ma santazeaza ca imi ia copilul si ma arunca in strada.
Cum ar trebui sa procedez? Eu la serviciu ma angajez, dar evident sotul are venit mai mare ca mine, asta ar putea influenta decizia instantei, in cazul in care el nu e de acord?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Instanța de judecată decide exclusiv cu cine rămîne copilul după divorț prin concursul autorității tutelare, aceasta va stabili toate circumstanțele prin care va decide alaturi de care părinte va avea loc dezvoltarea mai bună a copilului și aici se analizează și locul de trai și venitul părinților etc.dsr in... mai detaliat final ea decide după intima ei convingere și după cum își argumentează.enteaza părțile poziția. In cazul dvs v-as sfătui să vă angajați un avocat .

4 августа 2018