Divort urgent

20 октября 2020 261

Buna ziua! Vreau sa obtin divortul cat mai repede posibil. Rog, cine poate sa imi spuna care este procedura? Cum sa incep si unde sa depun cererea? Avem si 2 copii, de 14 si 8 ani. Din cate stiu, copilul mare deja singura decide cu cine sa ramana. Nu vreau pensie alimentara, nu vreau partaj de avere, vreau doar ca sotul sa aiba interdictie de a se apropia de mine. De 2 ori am depus cererea de comun acord, insa se razgandeste si nu este de acord sa-mi dea divortul. Este foarte violent, la nervi ma pot astepta la orice de la el.

Jurist comments 1

Cătălin Avxentiev
  • Студент

Bună ziua, referitor la divorţ: dacă soţul nu vă dă acord la divorţ, trebuie să o faceţi prin instanţa de judecată, proces ce durează în timp...
În cazul Dvs. trebuie să obţineţi o ordonanţă de protecţie, de la instanţa de judecată, care se emite in 24 de ore de la depunerea... mai detaliat cererii.
Conţinutul ordonanţei:
a) obligarea de a părăsi temporar locuinţa comună ori de a sta departe de locuinţa victimei, fără a decide asupra modului de proprietate asupra bunurilor;
b) obligarea de a sta departe de locul aflării victimei, la o distanță ce ar asigura securitatea acesteia, excluzînd și orice contact vizual cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
c) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;

d) interzicerea să se apropie de anumite locuri: locul de muncă al victimei, locul de studii al copiilor, alte locuri determinate pe care persoana protejată le frecventează;

e) obligarea, pînă la încetarea măsurilor de protecţie, de a contribui la întreţinerea copiilor pe care îi are în comun cu victima;
g) limitarea drepturilor în privinţa bunurilor aflate în posesia și folosinţa victimei;
h) obligarea de a participa la un program special de tratament sau de consiliere pentru reducerea violenţei sau pentru înlăturarea ei;
j) interzicerea de a păstra şi purta armă.

20 октября 2020