Divortat in Republica Moldova, locuesc in Italia

31 июля 2017 298

Buna ziua, am o mare intrebare si sper sa imi dati un sfat, un raspuns ca sa stiu cum sa procedez. Fosta mea sotie am intilnit-o in Italia. Dupa putin timp a ramas insarcinata, am acceptat copilul, s-a nascut sanatoasa (o fetita). Dupa aia s-au inceput probleme, copilul plingea mult, doamna era stresata stind acasa, eu trebuia sa muncesc. Parinti mei si ai ei ne-au convis sa ne casatorim, ca din asta cauza ne pedepsete Dumnezeu si nu traim in pace. Facuta casatoria in 2003 in Moldova, dar din pacate pace nu a mai fost. Intr-o zi ca toate altele, m-am intors de la munca, nu am gasit masina nou cumparata in valoare de 13.000 euro (ea atunci nu conducea masina), intrind in casa nu mai erau lucrurile ei, (fetita era in Moldova), m-am dus in banca - nici banii nu mai erau (13.000 euro), la telefon nu-mi raspundea.
Doamna a venit in Moldova, a facut cerere de divort. La intrebarea sa-mi dea macar masina sau jumatate din suma, ca raspuns am avut ca sunt pentru fata. Dupa divort si toate astea am fost dat in judecata in Italia iarasi de doamna ca sa dau in fiecare luna pensie pentru copil. Bine, dupa ce mi-a luat tot, am inceput sa dau si acesti bani (150 euro) in fiecare luna, numai sa fie pace si sa ma lase sa traiesc cu familia mea care o iubesc enorm (in anul 2007 eu mi-am creat alta familie si m-am casatorit In Italia cu actuala mea sotie, s-a nascut o fetita).
Au trecut 10 ani, fata cu fosta mea sotie are astazi 15 ani, dar in acesti ani am avut numai zile urite si anume in privinta banilor, ca doreste tot mai mult, ma ameninta ca nu o sa-mi arate fata, minciuni spuse copilului despre mine si familia mea, ca ii este frica sa fie cuprinsa de mine. Dar cel mai grav faptul ca m-a dat iarasi in judecata, ca vrea mai mult si ca eu nu i-am dat tot ce trebuie pentru o fata, dar nu mi-a spus niciodata ca vrea mai mult sau ce doreste (eu in afara de suma ca acum, ii dau 200 euro, ii cumpar de imbracat, rechizite pentru scoala). Nu este de ajuns. Imi distruge fericirea cu familia mea, eu nu mai pot sa o suport si sa aud atitea lucruri impotriva mea. Eu nu am de ajuns bani ca sa fiu aparat de un avocat in Italia, ca costa (muncesc numai eu, sotia face citeva ore de curatenie). Vreau sa va intreb: eu, ca cetatean al Republicii Moldova, pot sa vin in Moldova, sa fac din nou aceasta judecata, sa cer drepurile mele de cetatean moldovean, ori trebuie sa las asa si sa ma judece in Italia cu legile italiene. Pot sa cer anularea casatoriei precedente, vazind ca raport normal nu exista si nu cred ca va exista pentru ca vrea sa ma vada distrus si sa-mi distruga casatoria mea actuala. Eu am vrut sa fiu tata - parinte cum sunt cu copilul pe care il am cu sotia mea, dar in asa caz ma simt tata numai pentru bani. Va multumesc, sper sa fiu inteles si sa ma sfatuiti cum sa procedez in mod corect.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

La întrebarea d-voastră se poate răspunde foarte concis:
Din cele relatate, se creează impresia că fosta soție este domiciliată în Italia, iar regula generală de competență teritorială e că cererea de chemare în judecată se depune la domiciliul pârâtului.
Apoi, se verifică legea aplicabilă conform normelor de drept internațional privat... mai detaliat din tratate internaționale (între Republica Moldova și Italia nu există un asemenea tratat bilateral) și din acte normative interne (ale Italiei în cazul dat).

Cu siguranță că dacă instanța de judecată din Italia va constata posibilitatea aplicării legislației Republicii Moldova, aceasta o va face.

Așadar, dacă domiciliul fostei soții este în Italia, atunci acolo se depune cererea, iar dacă în Republica Moldova - atunci aici.

Succese!

31 июля 2017