Divorțul în cazul căsătoriei înregistrate peste hotare

21 октября 2021 55

Bună ziua. Care este procedura de divorț în cazul în care căsătoria a fost înregistrată în Italia, însă avem certificatul de căsătorie transcris în RM? Este posibilă solicitarea divorțului în RM, sau e nevoie de divorțat în Italia, după care transcris? Familie fără copii.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da este posibilă desfacerea căsătoriei în RM chiar și în cazul cind un soț este cetățean al RM.

Desfacerea căsătoriei va fi necesar sa o solicitați prin instanța de judecată dacă soțul nu este in țara și nu se poate prezenta la oficiul de stare civilă pentru a... mai detaliat desface căsătoria.

Dacă aveți nevoie de ajutor mă puteți contacta la nr. de tel 068621067 sau la adresa de mail din profil.

22 октября 2021