Dobindirea dreptului asupra copilului

20 сентября 2017 55

Intr-o familie tinara care n-a reusit sa inregistreze casatoria s-a nascut un copil. Mama a inregistrat copilul dupa tata. Mai tirziu din cauza neintelegerilor dintre mama si tata casatoria nu s-a mai inregistrat. In continuare tata a refuzat sa sustina financiar copilul, nu mai locuieste cu copilul. La cererea mamei de a ceda drepturile legale asupra copilului, tata a refuzat categoric. Precizez ca familia data sta in strainatate (Franta) unde s-a si nascut copilul. Poate mama apela la legislatia Republicii Moldova pentru: a capata drepturi legale asupra copilului, si sa obtina suport financiar de la tata (mama deja e insarcinata cu al doilea copil)?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Cu siguranță se poate adresa în instanțele de judecată a RM odată ce sunt ambii părinți cetățeni ai RM și totodată a cere plata pensiei alimentare chiar dacă nu a fost înregistrată căsătoria cât și stabilirea domiciliului a minorului.

20 сентября 2017
Viorica Chirnicinii
  • Параюрист

Buna ziua. Stabilirea paternitatii deja prevede obligatiile tatalui fata de copil, deaceia mama se adreseaza in instanta de judecata pentru a stabili pensie de intretinere pentru copil. Daca tata copilului nu achita o perioada si nu se intereseaza de copil se merge pe decadere din drepturi parintesti care se face... mai detaliat la fel prin instanta de judecata. Decaderea din drepturi parintesti nu duce dupa ea decaderea din obligatii (tata copilului chiar si fiind decazut din drepturi va achita pensie alimentara). O zi buna.

21 сентября 2017