Dobîndirea dreptului de proprietate prin privatizarea proprietăţii de stat

28 августа 2017 121

Bună ziua! Dacă la privatizarea unui apartament a participat o familie în componenţă de 4 persoane (soţii şi doi copii minori, de 9 şi 15 ani), copii minori dobîndesc în proprietate 1/4 cotă-parte din dreptul de proprietate asupra apartamentului? Din Legea privatizării fondului de locuinţe nr. 1324-XII  din 10.03.1993 nu reiese expres acest lucru. Mulţumesc anticipat pentru răspuns!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Legislația în vigoare nu prevede situații în care copiii pot dobândi o cotă parte din imobil în proprietate, acest lucru fiind posibil doar între soți în speță dvs.

29 августа 2017