Domiciliul minorului in strainatate

17 мая 2017 23

In cazul in care minorul vrea sa ramina cu domiciliul in strainatate cu mama lui, este necesar acordul tatalui in cazul cind parintii sint divortati? Nu se stie unde se afla tatal la moment, cum procedam, avem nevoie de consimtamintul tatalui sau alt document?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Tatiana,
DA. Aveti nevoie de acordul tatalui pentru a Va stabili cu copilul in strainatate. in primul rind acest document il vor solicita institutiile scolare si prescolare. ne mai vorbind de autoritatile care urmeaza sa emita permis de sedere temporara/permanenta pe teritoriul statului.

19 мая 2017