Donatia unui teren pentru contructii

26 октября 2020 50

Buna ziua. Tatal meu are un teren de contructii pe numele sau, a fost privatizat cand era casatorit cu mama. Vrea sa il faca donatie fiicei, E posibil fara acordul mamei? Daca nu, poate mama sa faca procura la notar in Israel pe numele tatalui, sau e nevoie sa mearga la ambasada?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca bunul a fost dobindit co tra cost in timpul căsătoriei, este neapărat necesar acordul soției, daca a fost obținut gratuit, nu e necesar acordul soției, verificați actele de privatizare, ulterior, dupa necesitate se va deci de asupra necesității unei proceduri.

26 октября 2020