Donație cu abitație viagera

7 декабря 2019 23

Buna ziua. Soacra a făcut donație un imobil de locuit cu abitatie viageră pe numele sotului. Spuneti-mi, va rog, ce drepturi asupra imobilului avem eu ca sotie și copiii după decesul soacrei. Mersi anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Copiii nu au careva drepturi asupra bunurilor parintilor, cit acestia traiesc.

Sotia nu are careva drepturi asupra bunurilor sotului dobandite de acesta prin donatie, cit timp sotul traieste.

Sotul poate sa vinda liber, fara a fi necesar acordul sotiei sau copiilor, bunurile care ii apartin personal (asa cum... mai detaliat sunt bunurile primite in donatie).

Bunurile sotului existente la data decesulii vor ramine prin mostenire copiilor (in cote egale) si sotiei (cota de 1/4), daca nu va fi un testament.

7 декабря 2019