Doresc să fac tutelă pe 3 copii

2 сентября 2024 0

Bună ziua! Doresc să fac tutelă pe 3 copii ale unor rude. Doi copii se află la un centru de plasament în Hîncești, iar al treilea la un centru în Chișinău. Unde trebuie să depun cererea pentru perfectarea tutelei, dacă eu am viză de reședință în Cricova? Ancheta socială cerută în astfel de cazuri se face de asistentul social sau e nevoie de o comisie care să includă poliția, medicul de familie etc.? Asistenta socială a fost pe data de 23.08.24 la domiciliul meu și a confirmat că dispun de condiții acceptabile pentru copii și mi-a promis că îmi eliberează actul privind ancheta socială, dar mai târziu mi-a spus că deja crede că e nevoie de constituirea unei comisii. Care sunt, de fapt, regulile în astfel de cazuri? În cât timp se întocmește ancheta socială? Mă tot poartă pe drumuri din luna ianuarie și copiii în tot acest timp sunt în centrele de plasament. Pot lua copiii acasă în familia extinsă fără tutelă, iar tutela să o fac mai târziu?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Адвокат

Buna ziua. Adresati-va cu cerere catre autoritatea tutelara de la locul dvs. de trai si solicitati sa initieze procedura de numire a dvs. in calitate de tutore. Ca exceptie se poate de luat copiii acasa la dvs. daca nu exista rude mai apropiate. Succese!

3 сентября 2024