Doresc sa lansez o afacere in zona rurala

12 июля 2017 88

Buna ziua ! Doresc sa lansez o afacere in zona rurala. "Eco ferma de capre de tip sanatorial " Nu stiu cum sa inregistrez afacera SRL, individuala sau altceva? Deoarece pe parcurs voi avea nevoie de angajati, realizarea si oferirea serviciilor. Cum ar fi corect si legal? Multumesc anticipat!

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua d. Ala!
Din punctul meu de vedere, cel mai potrivit ar fi sa infiintati un SRL. Mergeti cu buletinul la Camera Inregistrarii de Stat si acolo registratorii Va vor ghida ce si cum sa faceti.

12 июля 2017
  • Юрисконсульт

Buna seara, dacă veți avea angajați nu din cadrul familiei d-voastră, atunci este necesar sa va înregistrați ca SRL

12 июля 2017
Maxim Macovei
  • Юрисконсульт

Stimată D-na Ala, bună seara!

Vă recomand înregistrarea unei S.R.L., reieșind din următoarele rațiuni:
1) Veți fi scutiți, în decursul a 3 ani de la înregistrarea companiei de controale de stat, cu excepția infracțiunilor penale (alin. (1), art. 7 din Legea Nr. 179 din 21.07.2016 cu privire la întreprinderile mici... mai detaliat și mijlocii, puteți accesa legea menționată pe următorul link http://lex.justice.md/md/366638/).
2) Dacă veți avea până la 9 salariați, veți avea o cifră anuală de afaceri de pînă la 9 milioane de lei (sau veți deţine active totale de pînă la 9 milioane de lei), iar compania va fi înființată și administrată de către persoane fizice care, la momentul înregistrării, au vîrstă cuprinsă între 18 și 35 de ani inclusiv și care desfășoară pentru prima dată activitate economică prin intermediul unei societăți cu răspundere limitată iar numărul asociaților nu va fi mai mare de 5, atunci veți beneficia de scutire de la plata taxelor pentru înregistrare de stat și furnizare de informație, de consiliere, instruire și sprijin din partea Organizației pentru Dezvoltarea Sectorului Întreprinderilor Mici și Mijlocii (art. 15 din Legea Nr. 179 din 21.07.2016 cu privire la întreprinderile mici și mijlocii).
3) Dacă venitul din activitatea companiei Dvs. în decursul perioadei fiscale (un an fiscal) va fi până la 600000 lei, veți putea opta pentru un regim special de impozitare, veți achita impozitul pe venit doar în mărime de 3% (dacă veți dori ulterior să distribuiți profitul către asociați, mai adăugați 6% pentru dividende, dar oricum este foarte avantajos), în condițiile art. 54(1)-54(4) din Codul Fiscal (http://www.lex.md/fisc/codfiscaltxtro.htm). În acest caz, Vă recomand insistent să angajați sau să apelați la serviciile unui contabil, întrucât va fi necesar să alegeți regimul special de impozitare prin indicarea lui în politica de contabilitate.

Dacă aveți întrebări suplimentare, voi fi bucuros să Vă răspund!

12 июля 2017