Dosar penal

18 мая 2018 110

Ce se poate intimpla daca nu ma prezint în instanta dejudecata? Sau dacă se poate sa ma reprezinte un avocat fără sa ma prezint eu?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,
1.În situația dată instanța de judecată prin intermediul procurorului dispune aducerea silită a dvs.
2. Da puteți angaja un avocat ca să vă reprezinte interesele în absența dvs dar iarași la discreția judecătorului și circumstanțele cauzei.

19 мая 2018
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

In cazul dosarelor penale este obligatoriu prezenta dvs la sedintele de judecata. Totusi, ca exceptie, e posibil ca examinarea cauzei sa aiba loc in lipsa dvs atunci cand sunteti invinuit de comiterea unei infractiuni usoare.

Prin infractiune usoara se intelege fapta pentru care legiuitorul stabileste drept pedeapsa - inchisoare (maxim... mai detaliat 2 ani) sau atunci cand, in general, nu este prevazuta inchisoarea pe post de pedeapsa.

In cazul in care in speta dvs este prevazuta exceptia sus-indicata, puteti depune in instanta de judecata o cerere de examinare a cauzei in lipsa dvs.

19 мая 2018