Dosar penal pentru datorii?

26 сентября 2018 133

Buna ziua. Are dreptul executorul judecatoresc sa ma amenite cu dosar penal pentru datoriile pe care le am? Am avut datorii de 24 de mii, din care am achitat 7 mii (2 luni in urma) si mi-au ramas 17 mii.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Este imposibil de a răspunde penal pentru datorii.
Astfel, atragerea la răspundere penală poate avea loc doar în caz de acțiuni ilegale sau întreprinderea de acțiuni care ar împiedica executarea de către executor.
Articolul 23. Consecinţele neexecutării cerinţelor
... mai detaliat executorului judecătoresc
(1) În cazul în care acţiunile (inacţiunile) cu elemente ale contravenţiei ale persoanelor care, fără motive justificative, nu îndeplinesc cerinţele executorului judecătoresc sau împiedică executarea documentului executoriu, executorul judecătoresc întocmeşte un proces-verbal cu privire la contravenţie, pe care îl înaintează spre examinare instanţei de judecată. În cazul în care aceste acţiuni conţin elemente ale infracţiunii, executorul judecătoresc expediază materialele organelor de urmărire penală.

26 сентября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Constantin
Este posibil dacă intenționat nu executați sau vă eschivati, însă dvs achitați când aveți și cât puteți. Astfel, ce menționează executorul nu e aplicabil fata de dvs.

26 сентября 2018