Drept la mostenire

15 сентября 2024 0

Buna ziua. Unchiul a decedat fara sa lase testament pe casa pe care a mostenit-o de la mama lui. Unchiul a fost casatorit si are doi copii maturi (unul este invalid de la nastere), a divortat la sfarsitul anilor 90' si a lasat sotiei un apartament. Mai are o sora, si anume pe mama mea care a mostenit terenurile agricole ale ambilor parinti, dar le-a lasat tot lui. Intrebarea mea este: daca nu a lasat testament, cui si cum se imparte averea unchiului? Multumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Tatiana, eu vă orientezi, că avera unchiului o să fie împărțită în toate rudele lui, doritorii trebuie oficial să se refuze de partea lui pentru cineva, ei decid cui.

16 сентября 2024
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua. Moștenirea are loc conform claselor de moștenitori. În primul rând la moștenirea sunt chemați descendenții, adică copii decedatului.

16 сентября 2024