Dreptul angajatilor de a vizita medicul

22 января 2017 58

Buna ziua, spuneti-mi va rog, exista o lege unde este stabilit de cite ori pe luna poti merge la medic si daca orele respective urmeaza a fi compensate cu munca peste program? Multumesc!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Адвокат

Buna ziua. Legislatia in vigoare nu stabileste un numar de vizite la medic, care ii sunt permise salariatului in decurs de o luna. Dreptul salariatului la asistenta medicala este garantat. Astfel, salariatul are dreptul sa beneficieze de asistenta medicala de cate ori va fi necesar. Totodata, urmeaza a se tine... mai detaliat cont de faptul ca salariatul este obligat sa respecte disciplina muncii si nu are dreptul sa absenteze nemotivat de la locul de lucru. Astfel, salariatul urmeaza sa obtina aprobarea prealabila a angajatorului pentru absenta de la munca, sau sa prezinte un act, care sa demonstreze ca salariatul urmeaza un tratament medical, si ca absentele sale sunt motivate. Medicul de familie are dreptul să elibereze certificat medical pentru perioada examenului de laborator, precizării sau confirmării diagnosticului, precum şi pentru şedinţele de fizioterapie, radioterapie etc., dacă aceste examene sau proceduri nu pot fi efectuate în afara orelor de program ale salariatului. In cazul in care salariatul se afla in concediu medical, acesta de asemenea urmeaza sa prezinte angajatorului certificatul medical emis de medicul de familie sau de către medicul specialist de profil din instituţia medico-sanitară publică din unitatea administrativ-teritorială în raza de deservire a căreia îşi are domiciliul.

Timpul in care salariatul a absentat de la munca nu poate fi comepensat prin munca suplimentara, dar poate fi dedus de angajator la calcularea salariului lunar. Exceptie fac femeile însărcinate, caror angajatorul este obligat sa le acorde timp liber pentru trecerea examenelor medicale prenatale, care se include în timpul de muncă. Salariatul, care se afla in concediu medical, beneficiaza de indemnizatie pentru incapacitatea temporara de munca.

25 января 2017