Dreptul co-proprietarului apartamentului de a acorda tertilor dreptul de a locui in apartament

10 апреля 2017 62

Locuiesc in apartametul procurat in timpul casatoriei. dupa divort, temporar locuiesc eu intr-insul. exista decizia instantei precum ca el revine in raport de 50/50 cu fosta sotie si expertiza care zice ca el nu poate fi impartit in natura din cauza dimensiunilor reduse, deci astepta sa fie vandut. recent fosta sotie l-a cazat pe tatal sau in varsta de 70 de ani, singura locuieste la gazda si nu doreste sa stea in apartament cu noi (desi i s-a propus), deci noi practic trebuie sa-i acordam ajutorul necesar batranului (nu o sa ignori un batran cand te roaga). cunosc ca conform articolului 5 LEGEA Nr. 75 din 30.04.2015 ea ca proprietar are dreptul de a instala în locuinţa proprie alte persoane fizice. intrebarea mea este daca eu ca proprietar pot refuza aceasta. daca da va rog sa indicati si norma legala. multumesc

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Dumitru, un argument juridic ar putea fi gasit in articolul 347 (2) din Codul civil "Modul de folosire a bunului comun se stabileşte prin acordul coproprietarilor sau, în caz de divergenţe, prin hotărîre judecătorească în baza unei aprecieri echitabile a intereselor tuturor coproprietarilor".

10 апреля 2017