Dreptul copiilor asupra averii acumulate a părinților

26 августа 2024 0

Bună ziua. Sunt divorțat de 10 ani, am un copil minor din acea căsătorie, căruia îi achit pensie alimentară. În cadrul divorțului nu am avut avere de partajat! Copilul meu poate să pretindă la averea mea acumulată ulterior pronunțării divorțului până la atingerea vârstei de 18 ani, sau după majorat? Mulțumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Nu poate.
Doar în caz de decesul dumneavoastră, în lipsa unui testament, copilul va fi succesor.
În alte situații nu poate pretinde la altceva decât pensia de întreținere.

26 августа 2024
X

Mulțumesc pentru răspuns.

26 августа 2024