Dreptul copilului la casa

17 июня 2018 52

Dupa nunta, ginerele pe banii de la nunta si-a cumparat o masina performanta de la o banca in curs de lichidare, necatand la ruga mea de a cumpara mai intai o locuinta. Cica vor trai la parintii lui. Dupa un timp intr-o avarie ramane fara masina. Mai trece un timp si fiica-mea ma suna si ma intreaba de am ceva bani, cica barbatu-sau s-a certat cu tatal sau si acela ii alunga din casa lui si ca ei vor sa-si cumpere casa. Le-am spus ca le dau bani daca inregistreaza casa dupa nepotica. Am dus banii pe care i-am strans pentru alceva. In aceeasi zi ginerele a gasit o casa dupa placul lui. Dar banii mei nu erau de ajuns si au hotarat sa ia credit de la o banca. In ultimul timp, situatia in familia lor s-a agravat. Ginerele neglijeaza familia, la nepotica nici nu se uita. Mai daunazi nepotica de 8 ani mi s-a plans ca "tata, cand mananca, mie nu-mi da". In caz de divort, fiica cu nepotica e clar ca nu vor putea trai in casa. Pot ele oare sa vanda sau sa schimbe casa pe o casa in alta localitate?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Oricare din acțiunile indicate de dvs se face doar cu acordul celuilalt soț, în caz că divorțează aceștia pot solicita partajul averii și toate bunurile se vor împărți în jumate inclusiv casa deoarece au fost dobândite în timp căsătoriei.

18 июня 2018
  • Юрисконсульт

D-l Petru, după ce v-a avea loc divorţul şi partajrea averii, fiica DVS adica soţia o să fie în drept să ciară să-i fie compensat partea ei, sau să-i fie cumpărat o locuinţă, dar cum se vede ginerile e obraznic.Mai mult ca precis tatăl copilului n-o să vree să înregistzreze... mai detaliat casa după fiica sa, lui nu-i convinabil aşa ceva.

18 июня 2018