Dreptul de proprietate - incapere nelocativa ocupata abuziv

16 января 2018 201

Detin o incapere nelocativa la parterul unei case de locuit de peste 10 ani. Deoarece nu l-am utilizat un timp, acesta a fost ocupat abuziv de niste "veterani ai razboiului de pe Nistru". La ziua de astazi asa si nu reusesc sa-i scot pe acesti locatari ilegali din imobil. Detin toate actele de proprietate, extrasele de la OCT, ba mai mult, extrasele de la banca cu privire la achitarea impozitelor pentru imobil, inclusiv pentru anul 2017. Intentionez sa notific legal, printr-o scrisoare recomandata, acesti locatari, pentru ca acestea sa elibereze benevol spatiul ce-mi apartine. Daca vor refuza, care este pasul urmator? Merg in instanta si solicit evacuarea fortata a acestora si ulterior cu executorul judecatoresc merg sa-i evacuez fortat? Merci anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Dvs. ați dat răspunsul singură deja.
Totodată, dvs. le-ați putea solicita acestor persoane și încasarea unui venit ratat sau a prejudiciilor cauzate, în cazul în care există un asemenea prejudiciu.

16 января 2018
Octavian Cazac
  • Адвокат

Vedeti si acest articol din Codul penal. Daca se potriveste situatiei dvs, puteti depune si plangere penala.

Articolul 193. Tulburarea de posesie
Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, a unui imobil aflat în posesia altuia cu aplicarea violenţei sau cu ameninţarea aplicării violenţei ori prin distrugerea sau strămutarea semnelor... mai detaliat de hotar
se pedepseşte cu amendă în mărime de pînă la 1350 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 2 ani.
[Art.193 modificat prin Legea nr.207 din 29.07.2016, în vigoare 07.11.2016]

__________
Legile Republicii Moldova
985/18.04.2002 Codul penal al Republicii Moldova (în vigoare din 24.05.2009) //Monitorul Oficial 128-129/1012, 13.09.2002

16 января 2018